Projekt i budowa drewnianego domu z bali systemem kanadyjskim

Pierwszym etapem budowy naszego domu kanadyjskiego był wybór drewna. Zależało nam, aby konstrukcja była trwała i solidna. Informacji o tym jakie drewno jest najlepsze do budowy domu kanadyjskiego szukaliśmy w internecie. Udaliśmy się również do pobliskich tartaków celem porównania drewna oraz zorientowania się w jego cenach. pod uwagę braliśmy 4 rodzaje sosnowe, modrzewiowe, jodłowe oraz świerkowe. Oprócz tego, że chcieliśmy wybrać ten najlepszy dla nas gatunek to skupiliśmy się również na pozyskaniu informacji o parametrach drewna konstrukcyjnego.

Pokrycie dachowe w domu kanadyjskim10 maj 2017

Konstrukcja dachu w domu kanadyjskim jest wykonana bardzo dokładnie i stanowi integralna część nieruchomości. Jak wyjaśnił nam wykonawca, pozwala to na zachowanie co do centymetra kąta nachylenia dachu, określonego w projekcie. Z racji tego, że sam dach jest bardzo wytrzymały, bez przeszkód można stosować na nim różne materiały poszycia dachowego. Z naszego rekonesansu wynika, że właściciele kanadyjczyków najczęściej wykorzystują gont bitumiczny, blachę oraz dachówkę. My zdecydowaliśmy się na ten ostatni materiał.  Z racji tego, że jest ona ciężka, konieczne było odpowiednie zaprojektowanie więźby dachowej. Stąd też wyborem materiału na poszycie dachowe warto zająć się już na początku procesu budowy i planowania domu kanadyjskiego. Pozwoli to uniknąć sytuacji kiedy nie będziecie mogli, z przyczyn technicznych, zastosować tego najlepszego dla was. Sam koszt zakupu dachówki ceramicznej był o wiele wyższy niż chociażby inwestycja w blachę, jednak już teraz widać, że inwestycja się opłaciła. Dach wygląda dobrze i nie wymaga wielu zabiegów konserwujących. Zanim jednak dachówka znalazła się na dachu, trzeba było go odpowiednio przygotować. Pierwszym krokiem było wyłożenie więźby folią, następnie kontrłatami, łatami i na końcu poszyciem dachowym.

 

 W przypadku, jeśli chce się skorzystać z taniego, miękkiego materiału...

Termoizolacja dachu10 maj 2017

Kiedy konstrukcja dachu była już zamontowana przyszła pora na jej ocieplenie. Przestrzeń pomiędzy krokwiami musi zostać wypełniona materiałem ociepleniowym. Najlepiej, aby był on na bazie włókien drzewnych lub celulozy. My zdecydowaliśmy się na popularną wełnę mineralną. Oprócz materiałów ważna jest również grubość zastosowanej izolacji  - w naszym domu wykorzystaliśmy dwie warstwy, o łącznej grubości 30cm 20 i 10cm. Jednak dla każdego domu grubość warstwy izolacyjnej powinna być inna - uzależnij ją od parametrów wybranego materiału oraz współczynnika przenikalności ciepła, jakie chcesz osiągnąć w nieruchomości. Współczynnik ten nie powinien być jednak mniejszy niż 0,25. Wynika to z uwarunkowań technicznych – wysokość krokwi może być zbyt mała, by połać dachu miała wystarczającą izolacyjność termiczną. Jeżeli jedna warstwa ocieplenia jest niewystarczająca, dobrze zastosować drugą. Umieszcza się ją pomiędzy spodem krokwi a rusztem mocującym.

 

Ocieplenie dachu musi również zostać szczelnie osłonięte folią polietylenową. Z doświadczenia podpowiadamy, że najlepiej, jeżeli arkusze folii są ze sobą połączone np. taśmą klejącą – daje to o wiele lepszy efekt. Folia ma za zadanie nie dopuścić do przenikania pary wodnej do wnętrza kanadyjczyka. Z racji tego, że na rynku dostępne są...

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem