Projekt i budowa drewnianego domu z bali systemem kanadyjskim

Pierwszym etapem budowy naszego domu kanadyjskiego był wybór drewna. Zależało nam, aby konstrukcja była trwała i solidna. Informacji o tym jakie drewno jest najlepsze do budowy domu kanadyjskiego szukaliśmy w internecie. Udaliśmy się również do pobliskich tartaków celem porównania drewna oraz zorientowania się w jego cenach. pod uwagę braliśmy 4 rodzaje sosnowe, modrzewiowe, jodłowe oraz świerkowe. Oprócz tego, że chcieliśmy wybrać ten najlepszy dla nas gatunek to skupiliśmy się również na pozyskaniu informacji o parametrach drewna konstrukcyjnego.

Boazeria na ścianach11 maj 2017

Szukając  inspiracji do urządzania naszego kanadyjczyka, odkryliśmy drugie życie boazerii, która w ostatnim czasie jest niezwykle popularnym materiałem wykończeniowym. Idealnie wpisuje się ona w charakter wystroju naszego domu, dlatego też postanowiliśmy dowiedzieć się więcej o tej formie okładziny ściennej. Podobnie jak w przypadku wszystkich elementów drewnianych może ona przybierać różne formy. W sklepach dostępne są tradycyjne boazerie drewniane, ale również i takie wykonane z PCV, MDF czy też z korka. Boazerie bez względu na swoje rodzaje dziś kładzione są jako duże płaszczyzny drewna na ścianę, w przeciwieństwie do jeszcze niedawnej metody łączenia poszczególnych desek za pomocą złącz ciesielskich lub metalowych. Dzisiejsze boazerie wykonuje się ze wszystkich rodzajów drewna. Ta forma okładziny ściennej może być zastosowana w każdym pomieszczeniu. Jednak to na co nam zwrócono uwagę w sklepie to kwestia stabilności drewna. Wynika to z tego, że ten surowiec cały czas „pracuje” w pomieszczeniach, gdzie występuje wilgoć. Ułożenie desek z nieodpowiedniego materiału może skutkować ich wybrzuszeniem się i odkształceniem. Najlepiej postawić jest na gatunki stabilne wymiarowo, czyli dąb, jesion lub drewno egzotyczne. Odkształceń można uniknąć również, jeżeli zamiast litego drewna stosuje się elementy układane warstwowo. 

 

Boazerie można zamontować pionowo, poziomo i na skos. Ciekawą alternatywą jest również wykorzystanie desek z recyklingu, zamiast litego drewna. Jednak klasyczna boazeria wykonana jest forniru, czyli okleiny z cienkich arkuszy drewna. Fornir daje możliwość stworzenia niecodziennych stylizacji i połączeń, np. jasnego drewna z ciemnym. W kanadyjczyku, szczególnie tym urządzonym tradycyjne polecamy jednak klasyczną wersję boazerii. My zdecydowaliśmy, że boazeria w naszym kanadyjczyku będzie położona na wysokości ¾ ściany i wykończone listwami sztukaryjnymi.  Pozostała część ściany została pomalowana zwykłą farbą. Duży wybór boazerii został nam zaoferowany również pod względem kolorów. W sklepach znaleźliśmy deski ścienne w naturalnym kolorze drewna, impregnowane, a także fabrycznie malowane na wybrany kolor. Jeżeli chodzi o montaż boazerii w kanadyjczyku, to nie różni się on wiele od tego w domu murowanym. Deski mocuje się do płyty OSB lub kartonowo – gipsowej. Dobrym pomysłem jest również wykonanie stelażu metalowego lub drewnianego. W przypadku boazerii trzeba liczyć się z tym, że mogą pojawiać się pęknięcia na ścianach, taki jest urok domu z drewna i wynika to z „pracy” głównego budulca. W przypadku wyłożenia sufit drewnem, deski można kłaść bezpośrednio na belki stropowe. Na koniec zarówno ściany, jak i sufity wyłożone drewnem dobrze jest pobalować sadolinem, nie zakrywa od struktury drewna i pięknie wygląda.

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem