Projekt i budowa drewnianego domu z bali systemem kanadyjskim

Pierwszym etapem budowy naszego domu kanadyjskiego był wybór drewna. Zależało nam, aby konstrukcja była trwała i solidna. Informacji o tym jakie drewno jest najlepsze do budowy domu kanadyjskiego szukaliśmy w internecie. Udaliśmy się również do pobliskich tartaków celem porównania drewna oraz zorientowania się w jego cenach. pod uwagę braliśmy 4 rodzaje sosnowe, modrzewiowe, jodłowe oraz świerkowe. Oprócz tego, że chcieliśmy wybrać ten najlepszy dla nas gatunek to skupiliśmy się również na pozyskaniu informacji o parametrach drewna konstrukcyjnego.

Łazienka w drewnie 11 maj 2017

Decydując się na wykończenie domu drewnem, najwięcej obaw mieliśmy przy łazience. Duża zmienność temperatur i wilgoć sprawiła, że na to rozwiązanie patrzyliśmy z delikatnym sceptycyzmem. Zanim całkowicie z niego zrezygnowaliśmy, postanowiliśmy poczytać trochę o tym, jak ten materiał sprawdza się w praktyce w pomieszczeniach gdzie wilgotność jest większa niż zazwyczaj. Okazało się, że wystarczy zastosować odpowiednie gatunki, które będą trwałe i odporne na wodę. Urządzanie rozpoczęliśmy od wykończenia podłogi. Zastosowaliśmy na położenie litych desek. Te warstwowe nie są polecane do wilgotnych pomieszczeń. Przed zakupem desek podłogowych dokładnie przyjrzeliśmy się parametrom różnego rodzaju drewna. To na co należy zwrócić uwagę to współczynnik skurczu – im mniejszy tym deska będzie ulegać mniejszym odkształceniom. Współczynnik ten podawany jest procentowo i pozwala zorientować się, jaka jest odporność drewna na wyginanie i wypaczanie. Ważna jest również stabilność danego gatunku  (czyli to jak pracuje ono po jego zamontowaniu) oraz jego twardość.

 

W łazience najlepiej postawić na dąb lub modrzew. Jeżeli chcecie do domu wprowadzić trochę egzotyki, to w łazience sprawdzą się również gatunki egzotyczne, takie jak iroko, marbau, dossie i padouk. Lite deski podłogowe należy przykleić do podłoża. Użyty klej powinien być elastyczny, najlepiej wybrać ten jednoskładnikowy. Wybierając go, zwróćcie uwagę czy można go używać przy danym typie podłogi, szczególnie jest to ważne, jeżeli jest ona podgrzewana. Kolejną istotną rzeczą w przypadku drewnianej podłogi jest zabezpieczenie przed wilgocią podkładu podłogowego. Następnym krokiem w urządzaniu łazienki było wykończenie ścian. My zdecydowaliśmy się na panele drewniane, alternatywą dla nich jest lite lub klejone drewno, a także fornirowane elementy z płyty wiórowej. Na ścianach też zastosowaliśmy klej elastyczny, dzięki temu panele nie będą ulegać odkształceniu pod wpływem ruchu drewna. Drewniane ściany, podobnie jak podłogi należy zabezpieczyć przed wilgocią. Można to zrobić np. za pomocą foli w płynie.  Dodatkową ochroną dla drewna w łazience jest olejowanie. Urządzając to pomieszczenie w drewnie, konieczna jest też jego stała pielęgnacja drewnianych elementów. Należy o nie dbać bardziej niż o materiały ceramiczne.

 

Ostatnim etapem aranżacji był zakup elementów wyposażenia i dekoracji. Tutaj też zdecydowaliśmy się na drewno. Chcąc otrzymać efekt starego mebla grube drewniane blaty wykonane zostały z drewna dębowego szczotkowanego. Wannę odbudowaliśmy fornirowanym panelem, który został zabezpieczony lakierem matowym z bejcą. Tutaj ważne było zamontowanie paneli w taki sposób, aby woda po nich spływa, a nie wpływała do ich struktury.

 

Przymierzając się do wykończenia łazienki drewnem, dowiedzieliście się również o tym, że bardzo ważna jest odpowiednia wentylacja pomieszczenia. Zapewnia ona odpowiednie warunki dla drewnianych elementów. Jeżeli z jakichś względów macie wątpliwości czy wentylacja w waszym kanadyjczyku działa odpowiednio lepiej uzgodnijcie z fachowcem, czy wybrany gatunek drewna nie zniszczy się po kilku miesiącach.

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem