Projekt i budowa drewnianego domu z bali systemem kanadyjskim

Pierwszym etapem budowy naszego domu kanadyjskiego był wybór drewna. Zależało nam, aby konstrukcja była trwała i solidna. Informacji o tym jakie drewno jest najlepsze do budowy domu kanadyjskiego szukaliśmy w internecie. Udaliśmy się również do pobliskich tartaków celem porównania drewna oraz zorientowania się w jego cenach. pod uwagę braliśmy 4 rodzaje sosnowe, modrzewiowe, jodłowe oraz świerkowe. Oprócz tego, że chcieliśmy wybrać ten najlepszy dla nas gatunek to skupiliśmy się również na pozyskaniu informacji o parametrach drewna konstrukcyjnego.

Kuchnia w drewnie11 maj 2017

Urządzając kuchnię, zdecydowaliśmy się na połączenie kilku różnych materiałów. Oprócz drewna w pomieszczeniu znalazł się również płytki ceramiczne imitujące naturalny kamień. Drewniane są natomiast meble oraz wykończenie ścian. W przypadku mebli wybraliśmy lekką zabudowę utrzymania w kremowej tonacji z drewnianymi blatami roboczymi. Pozwoliło to zachować równowagę pomiędzy stylem domu a lekkim charakterem, który chcieliśmy nadać wnętrzom. W przypadku tego elementu wyposażenia bardzo ważny jest gatunek zastosowanego drewna, o czym już wielokrotnie wspominaliśmy w naszych wpisach. Blaty robocze najlepiej wykonać z tych twardych gatunków. My zdecydowaliśmy się na krajowy buk, ale sprawdza się także jesion oraz dąb. W kuchni dobrze będzie się też czuło droższe od krajowego drewno egzotyczne, np. ipe, iroko, teak, lub merbau. Raczej odradzamy sosnę lub topole, są one zbyt miękkie, nieodporne na wysokie temperatury i uszkodzenia mechaniczne. Blaty powinny być także wykonane z drewna klejonego – jest ono trwalsze, nie wypacza się i nie pęka. Dzieje się tak dlatego, że podczas procesu klejenia niwelowane są naturalne połączenia włókien, dzięki czemu w kontakcie z wodą nie pęcznieją one i nie poddają się naturalnemu ruchowi. W przypadku mebli drewniane są zazwyczaj fronty szafek. Mogą być one stworzone z litego drewna lub z płyty meblowej. Najczęściej są fornirowane i barwione na dowolny kolor. Ważne jest, aby były zabezpieczone przed wilgocią – dzięki temu nie będą się przebarwiać i puchnąć. Kuchnie warto uzupełnić także stołem – o tym naszym piszemy TUTAJ oraz dodatkami. Drewniane akcesoria kuchenne są bardzo popularne, można kupić je w każdym sklepie. Musicie jednak pamiętać, że aby były one bezpieczne, trzeba je często czyścić.

 

Drewno znalazło się również na ścianach, pomimo że w Internecie można znaleźć wiele informacji na temat tego, że nie jest to materiał do wykończenia kuchennych ścian. Przed jego położeniem przeanalizowaliśmy różne możliwości. Koniec końców najlepszym dla nas rozwiązaniem okazały się drewniane panele, wykonane z płyty wiórowej o grubości 1,6 centymetra. Pokryte są one drewnianym fornirem. Do wyboru jest kilka gatunków drewna. Montując takie wykończenie ścian, trzeba pamiętać, że płyty muszą być ze sobą ściśle połączone, ponieważ w szparach może gromadzić się para wodna, która będzie powodowała ich odkształcanie się. Tym z Was, którzy nie są przekonani do naturalnego drewna, polecamy alternatywne rozwiązania, takie jak płytki ceramiczne imitujące drewno czy okładziny ścienne. Ciekawym wykończeniem ścian jest też tzw. bruk drewniany.

W celu dodania komentarza Zaloguj się lub Zarejestruj

Komentarze

Moje Konto


Zapoznałem się z regulaminem serwisu i akceptuję jego warunki.
Nasz serwis korzysta z plików cookies, szczegółowe informacje na temat plików cookies można uzyskać w Polityce prywatności Rozumiem